Yalı Baskı Straforu ; binaların dış yüzeylerine uygulanan ısı ve sıvı izolasyonu sunan bir dış cephe kaplama sistemidir. Adını eski yalıların dizaynından almıştır. Isı yalıtımında en başarılı malzeme olan Strafordan üretilmektedir. Bu izolasyon ürünleri aynı zamanda uygulanan zemine dekoratif bir görünüm de katmaktadır. Özellikle son dönemlerde apartmanlar , müstakil evler ve villalar gibi haneler yalı baskı uygulaması yaptırmaktadır. Isı yalıtımı , Sıvı Yalıtımı ve Dekoratif görünüm tek bir üründe.

Binaya uygulaması yapılan Yalı Baskı Straforu ile binada ısı izolasyonu yapılmaktadır. Yukarıda fotoğraflarda gözüktüğü gibi Yalı Baskı Straforu binalara görsel bir değer katmaktadır. Mimari estetiği son derece yüksek olan bu ürünler Söve gibi ürünlerle desteklenmektedir.

Yalı Baskı Nedir?

Binaların dış yüzeyine uygulanan ısı ve sıvı izolasyonu sağlayan dış cephe sistemidir. Yalı Baskı ismi eski tip yalı tasarımlarından gelmektedir. Söve gibi polistiren dekoratif ürünler kullanılarak binanın dış cephesine mimari izler bırakmaktadır. Görselliğinin yanında yağmur suyuna karşı dirençli ve ısı yalıtımı konusunda da oldukça başarılı mantolama sistemidir.

Yalı Baskı Nerelerde Kullanılır?

Yalı Baskı yukarıda belirttiğimiz gibi binaların dış cephelerinde kullanılmaktadır. Bu binalar betonarme olmak zorunda değildir aynı zamanda prefabrik yapılarda da yalı baskı straforu kullanılabilmektedir. Temel amacı ısı yalıtımı olan bu polistiren ürünler aşağıdaki alanlarda kullanılabilmektedir ;

  • Özel mülk / Özel Konutlarda (Ev , Villa , Yalı , Aparman vb.)
  • Ticarethaneler (İş yeri , AVM’ler , Plazalar vb.)
  • Cadde üstü ya da Otoban üstü Mağazalar
  • Kış sporlarının yapıldığı işletmeler (Uludağ Otelleri , Palandoken Otelleri vb.)
  • Bahçe ve Betonarme Duvarlar
  • Prefabrik yapılar. (Mantolama ile yapılmaktadır)

Örneklere bakmak için ; https://tr.pinterest.com/strafornettr/

Yalı Baskı Özellikleri Nelerdir?

Dış cephe uygulamaları arasında en çok tercih edilen şüphesiz Yalı Baskı Straforudur. Bu polistiren köpük uygulanan dış cepheye dekoratif bir görüntü katmakla kalmayıp aynı zamanda enerji tasarrufu için kullanılmaktadır. Genel özellikleri ise şu şekildedir;

Isı Yalıtımı SağlarDışarıdan gelecek olan sıcak hava ve soğuk havalara karşı direnç sağlar. Binanı izolasyonu gerçekleştirir.
Yağmur sularına karşı dirençlidir.Özellikle şiddetli rüzgarlar ve yoğun yağmurdan kaynaklı oluşan nem , rutubet gibi faktörlerin önüne geçer.
Su geçirmezdir.Uygulanan yerde sıvı geçirgenliğini sağlar. Yağmur gibi yoğun sıvı akışkanlığında bile cepheyi korur.
Mimari bir dokunuş sağlar.Özellikle söve gibi ürünler kullanılarak bina cephesinde mimari bir dokunuş sağlar , binanın görsel mimarisi yükselir.
Uygulaması kolaydır.Polistiren köpüğün uygulaması oldukça kolaydır. Uzun zamanlı bir işlem süresi almayacağı için zamandan tasarrruf edersiniz.
Yalı Baskı Straforunun Özellikleri