Asmolen Strafor ; bir yalıtım ve izolasyon malzemesidir. Hafif yapısı ve yalıtımı karşı yüksek dayanımı ile özellikle inşaat sektöründe oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. İnşaat sektöründe çatı , duvar , zemin gibi yerlerde yalıtım amaçlı kullanım alanı oldukça fazladır. Asmolen maliyet kıyaslamasında en iyi yalıtım malzemesi konumundadır. Asmolen Strafor ; diğer yalıtım malzemelerine göre çok daha uygun bir fiyata sahip olmasına rağmen yalıtım konusunda tam not almayı başarmaktadır. Kurulumu ise oldukça basittir. Ekstra bir uğraş gerektirmeyecektir. Bir diğer özelliği ise yangına karşı mükemmel bir direnci olmasıdır. Yangına karşı geciktirici özelliği bulunan bu malzeme sayesinde yangın büyümeden kontrol altına alınabilir. Enerjiye tasarrufu sağlayarak daha az enerji tüketimine yardımcı olur. Bu sonuç elektrik ve doğalgaz faturalarından gözle görülebilir bir değişikliğe imza atmaktadır.

Olumlu yönlerinin haricinde Asmolen Strafor sıvıya karşı dirençsizdir. Bu durumunun önüne geçmek için mantolama sırasında üzerine sıvıya dayanıklı kimyasallar dökülmelidir. Sıvıya karşı ilave koruma gerektiren Asmolen levhalar duvarda ya da çatıya uygulandığından dikkat edilmelidir. Bu EPS Polistiren ürünün herhangi bir sıvı ile tepkimesi özelliği yitirmesine sebep olacaktır. Köpük , EPS ya da Strafor madde denilen polistiren granüllerin ısıtılması ve ardından birleştirilmesiyle Asmolen Strafor üretilmektedir. Bu eritilen granüller daha sonrasında toplanır , şekil alır ve boyutlarına uygun dilimlendirilir.

Asmolen Strafor Nedir?

Asmolen Strafor bir yalıtım ve izolasyon malzemesidir. Polistiren köpükten elde edilen bu ürün ; inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanımının temel amacı çatılarda , zeminlerde ve duvarlarda ısı yalıtımını sağlamaktadır. Enerji tasarrufu sunan bu ürün ; elektrik , doğalgaz gibi faturaların düşmesine yardımcı olmaktadır. Yalıtım özellikleri , uygun fiyatlandırması ve basit uygulaması ile kolay kurulumu sayesinde oldukça tercih edilmektedir. Bu strafor levha sıvıya karşı ise dirençsizdir. Sıvı ile tepkimesi (yağmur , kaçak su vb.) asmolen strafor ürünün özelliklerini kaybetmesine neden olabilmektedir.

Asmolen Strafor çevre dostu olmayan bir malzemeden üretilmektedir. Bu konuda bir takım şüpheler vardır. Önemli olan bir nokta ise bu strafor ürünlerinin geri dönüşüme girdiğini ve tekrar kullanılabileceği bilinmelidir. İnsan sağlığına karşı birebir bir zararı bulunmamaktadır. Asmolen ve Asmolen Briketi hakkında detaylı bilgiye ilgili makalelerden ulaşabilirsiniz.

Asmolen Strafor Nerede Kullanılır?

Asmolen Strafor ; bir yalıtım ve izolasyon amaçlı bir polistiren üründür. Bu ürün inşaat sektöründe tercih edilmektedir. Tercih nedenleri arasındaki en önemli etken enerji tasarrufudur. Bu uygulama esnasında duvarlar arası ısı geçirgenliği en aza düşürülerek enerji tasarrufu amaçlanmaktadır. Bu amaç uzun vadede ciddi enerji tasarrufu sağlamaktadır ve faturalarda gözle görünür değerlere bürünmektedir. Temel kullanım alanları ise şu şekildedir.

  • Bina içi ya da dışı duvarlarda kullanılmaktadır.
  • Bina , İşyeri ya da Fabrika Çatılarında yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Çok yaygın olmasa da zeminlerde kullanılmaktadır. Bu genellikle rezidans tipi yapılarda kullanılmaktadır.

Yukarıda yazılı olan zeminlerde kullanılmamasının bir kaç nedeni vardır. Son dönemlerde ülkemizde bir faciaya dönüşen depremlerde 5 kat ve üzeri binalarda asmolen döşemeler kullanılmıştır. Ağır yük binen binalarda ciddi zararlara sebebiyet verilebilmektedir. 5 KAT VE ÜZERİ yapılarda asla yapılmamalıdır.

Detaylı bilgi için ; www.asmolen.net.tr

Asmolen Hakkında Detaylı Video

Asmolen Hakkında Detaylı Bilgiler

Asmolen Strafor ülkemizde yaşanan 1999 Depreminden sonra Deprem Riski Yüksek Bölgelerde yasaklanmıştır. Bu yasaklanmanın nedenleri arasında asmolen yapıların dolgu yuvalarından çıkıp insanların üzerine düşerek hayatlarını kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Bu üzücü durumlarla karşılaşılmaması için mutlaka bir yapı kontrolcü ile konuşulması gerekmektedir. Ülke genelindeki olası deprem tehlikelerine karşı maksimum 5 kat olacak şekilde asmolen kullanımı belirli bölgelerde açıktır. Lakin yukarıda belirtildiği gibi deprem riski yüksek bölgelerde kullanımı tamamen yasaklanmıştır.

İnsan hayatının önemi biliyoruz. Lütfen asmolen strafor kullanımı öncesi bir yetkili ile görüşün , ardından kararınızı verin. Olası bir deprem anında yaşanabilecek kötü olayların önüne geçin!

Asmolen Fiyatları 2023

Her strafor modelinde olduğu gibi Asmolen Strafor ürünlerde de dansite değeri önemlidir. Dansite değeri kabaca derinlik olarak bilinmektedir. Ürünün kapladığı hacim , sağlamlığı gibi terimlerle de ifade edilebilmektedir. 23 cm Kalınlığında 50x50x100 cm Asmolen fiyatları ortalama 160 TL/Adet. Yine de net bir fiyat bilgisi almak için ilgili satış yapan yerler ile görüşebilirsiniz. Döviz fiyatları ile orantılı olan bu malzeme için fiyatlar sürekli değişmektedir. Doğru bir fiyat için Strafor Üreticileri ile görüşebilirsiniz.

Özet

Özetle ; Asmolen bir yapı ve izolasyon malzemesidir. Enerji tasarrufu sağlamak amaçlı kullanılmaktadır. Isı geçirgenliğini korumak amacıyla tasarlanmıştır. Enerji tasarrufu sağlayan bu yapı sayesinde doğalgaz ve elektrik faturalarında gözle görünür bir değişim vardır. İnşaat sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Önemli Bilgi : Deprem Riski Yüksek Bölgelerde kullanımı yasaktır! Maksimum 5 kat ve altı binalar için kullanılması önerilmektedir. Ülkemizde yaşayan üzücü depremlerde bu yapı malzemesinin yanlış kullanımı bir çok vatandaşımızın hayatını kaybetmesine yol açmaktadır. Uygulamadan önce mutlaka ilgili birimlerle iletişime geçin.