Balık Kasası günümüzde çokca gördüğümüz bir ürünlerden bir tanesidir. Balıkçı tezgahlarından balıkların sergilendiği strafor ürünlerdir. Bu ürün depolama , muhafaza ve nakliye esnasında kullanılabilmektedir. Isı geçirgenliğinin düşük olması , içerisinde ürüne zarar vermemesi ve darbeyi emmesi tercih faktörleri arasındadır. Balık Kasası içerisindeki ürüne bağlı olarak günlerce muhafaza edebilmektedir. İçerisine buz konulup bu süre daha fazla uzatılabilmektedir. Asmolen gibi yapı malzemeleri ile karıştırılmamalıdır. Bu malzeme sağlığa zararlı herhangi bir bileşen içermemektedir. Günlerce muhafaza edilebilen bu harika ürün ; balıkçılık endüstrisinin vazgeçilmez bir ürünüdür. Balıkçılıkda ilk aşamadan son aşamaya kadar size yardımcı olacaktır. Bu kasalar son zamanlarda ahşap , metal ya da plastik malzemelerden de üretilmektedir. Fakat hiç biri strafor kadar uzun bir muhafaza imkanı sunmamaktadır. Özellikle plastik ve metal balık kasaları insan sağlığına zararlıdır.

Balık Kasası kolay temizlenebilen yapısı ve hafifliği ile oldukça kullanışlı bir malzemedir. Suya karşı yüksek dayanımı vardır. Temizlemek için basınçlı su yeterlidir. Bu basınçlı su balık kasası için bir zarar teşkil etmeyecektir. Üretim şekline göre 10 Kg ila 50 Kg arası balık taşımaya yardımcı olacaktır. Bu ürünler aynı zamanda 2 farklı şekilde üretilmektedir. Delikli ya da Kapalı Gözenekli olarak kullanılabilir.

Balık Kasası Nedir?

Balık Kasası , balıkçılık sektöründe yaygın olarak kutulardır. Balıkların depolanmasından , nakliyesine kadar bir çok alanda kullanılabilir. Muhafaza etme süreleri 1 ila 5 gün arasında değişkenlik göstermektedir. Balık Kasası bir çok malzemeden elde edilebilir. Ahşap Balık Kutusu , Metal Balık Kutusu ya da Strafor Balık Kutusu şeklinde farklı materyallerden üretilebilmektedir. Delikli ya da Kapalı bir kutu şeklinde üretilebilir. Kapalı kasalar muhafaza oranını daha sıkı tutar. İçerisinde ürünün daha uzun süre taze kalmasını sağlamaktadır.

Depolama alanlarının doğru kullanımı sayesinde balık kasası istiflenebilmektedir. Balık Kasalarının sadece balıklar için kullanıldığı bilgisi yanlıştır. Karides ve yengeç gibi diğer deniz canlılarının muhafazasında da yardımcı olmaktadır. Özellikle karides gibi kolay bozulacak gıdalar için mutlaka balık kasalarında muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Strafor Balık Kasası Nasıl Yapılır?

Strafor Balık Kutusu Güvenilir mi?

Balık Kasası tamamen güvenilir olarak üretilmektedir. Gözenekli ve kapalı yapısı sayesinde sıvı teması yaratmaz. Mikroorganizma barındırmayan , temiz ve hijyenik yapısı sayesinde Strafor Balık Kasası tamamen güvenilir bir malzemedir. Gıda güvenilirliği olan EPS Strafor Kullanımı Alman Devlet Sağlık Bülteninde yayınlanmıştır.

Deniz mahsulü ürünlerinin doğru ve hijyenik depolanması ve nakliyesi için en doğru malzeme Strafor ürünler olacaktır. Mikroorganizma barındırmayan bu güvenli malzemelerin üretim aşamaları dikkatle kontrol edilmelidir. Kapalı olmasına rağmen gözenekli bir yapısı yoksa ciddi bir sorun oluşabilir. Kasa içerisindeki yeterli havalandırma bulunmaması durumunda Balık Kasası içerisinde ürünleri koruyamayabilir. Bu koşulların sağlandığından emin olmak için mutlaka gözlem yapılmalı ya da ilgili firma ile konuşulmalıdır.

Strafor Balık Kutusu Ne İşe Yarar?

Balık Kutusu deniz Mahsullerinin muhafazası , depolanması ve nakliyesi için kullanılan ürünlerdir. Strafor Balık Kutuları ; balık kutuları içerisinde en dayanıklı malzemedir. Kapalı ve gözenekli yapısı olan strafor ; deniz mahsullerini çok daha uzun süre koruyabilir. İçerisinde mikroorganizma barındırmayan ve temiz/hijyenik yapısı sayesinde Strafor Balık Kutusu balıkçılık sektöründe en çok tercih edilen ürün konumundadır. Ahşap Balık Kutusu , Plastik Balık Kutusu , Metal Balık Kutusu ve Strafor Balık Kutusunun teknik özelliklerine tablodan ulaşabilirsiniz.

Strafor Balık KutusuAhşap Balık KutusuMetal Balık KutusuPlastik Balık Kutusu
Kapalı ve Gözenekli Yapıya Sahiptir.Açık bir yapıya sahiptir. Kapak bulunmaz.Açık bir yapıya sahiptir. Kapak bulunmazAçık ve Kapalı yapısı bulunmaktadır.
İçerisinde mikroorganizma bulundurmaz. Hijyeniktir.Ürün teşhirinde kullanılmaktadır. Hijyen konusunda strafora göre daha az temizdir.Ağır ürünler için kullanılmaktadır. Metalin yapısı gereği pek hijyenik olduğu söylenemez.Tereddüt ettiren bir balık kutusu çeşitidir. Temiz ya da hijyenik değildir.
Hafif yapısıyla kolay taşınabilir.Orta ağırlıktadır. Taşıması zor değildir.En ağır balık kutusu çeşitidir. Taşıması zordur.Orta ağırlıktadır. Taşıması çok zor değildir.
Kullanım Ömrü Uzundur.Darbe alma durumuna göre kullanım ömrü orta vadelidir.Kullanım Ömrü Uzundur.Darbe alma durumuna göre kullanım ömrü orta vadelidir.
Temizliği Kolaydır.Temizliği Kolaydır.Temizliği Kolaydır.Temizliği Kolaydır.
Hangi Balık Kasası tercih edilmelidir?

Balık Kasası Fiyatları 2023

Balık Kasası fiyatları düzenli olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun temel nedeni arasında şüphesiz strafor malzeme fiyatları vardır. Bu strafor malzeme fiyatları dolar kuru üzerinden değerlendirildiği için yükselmesi muhtemeldir. Ortalama balık kasası fiyatları 2023 yılı için 50 TL ila 100TL arasında değişkenlik göstermektedir. Tabii ki bu fiyat net bir fiyat bilgisi değildir. Fiyat öğrenmek için alttaki tablodaki bilgileri söylemeniz gerekmektedir.

  • Dansite Değeri (Ortalama 20 Dansite Strafor kullanılır. Daha aşağı bir dansite değeri kırılma ve çatlama yapabilmektedir)
  • Kesim süresi. (Özel tasarım veya markalama süreci fiyatlandırmayı arttırabilir)
  • Kesim adedi. (Çalışma süresi fiyatı doğrudan etkileyen bir süreçtir)

Özet

Özetle ; Balık Kasası deniz ürünlerinin muhafazası ve taşıması için en uygun ürünlerdir. Adet başı ortalama 50TL ila 100TL arasında bir fiyatı bulunmaktadır. Sağlığa zararı olmayan ve içerisinde mikroorganizma barındırmaz. Günlerce içerisindeki deniz mahsulü ürünü muhafaza edebilir. Strafor Balık Kutuları diğer kutulara kıyasla çok daha fazla dayanımlıdır.